Od czego zacząć budowę stron WWW?

Wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób wygląda budowa stron internetowych, choć chcieliby oni być posiadaczami własnego serwisu. Często przedsiębiorcy dochodzą do wniosku, że oferty cenowe proponowane przez firmy tworzone strony są zbyt wysokie, a więc szukają alternatywnego rozwiązania, jednak w rzeczywistości nie znajdują żadnego, które byłoby godne zainteresowania. Spore grono firm, którym zarzucane są zbyt wysokie ceny tworzenia stron WWW podkreśla, iż klienci powołują się na znajomego, który jest w stanie wykonać ich serwis w zdecydowanie niższej cenie. To ciekawa zagrywka, bowiem często tacy klienci są w przyszłości nieusatysfakcjonowani jakością projektu i ponoszą kolejny koszt, jakim jest zbudowanie strony internetowej od zera za sumę, która jeszcze do niedawna była w ich opinii zbyt wysoka. Istnieje także spore grono osób prywatnych, które chciałyby posiadać umiejętności w zakresie tworzenia stron, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Wbrew pozorom to czynności, z którymi powinna poradzić sobie każda osoba posiadająca podstawowe umiejętności w zakresie obsługi komputera. Budowę własnej strony internetowej możemy rozpocząć na komputerze nawet bez dostępu do Internetu pod warunkiem, iż dysponujemy książką lub pobranym na komputer kursem HTML, który przybliży nam podstawy tworzenia stron WWW.

Stworzenie najprostszego serwisu może zająć nam nawet kilka godzin, jednak nie będzie on zaawansowany do tego stopnia jak popularne portale, bowiem do tego rzecz jasna daleka droga. Wykorzystanie języka HTML pozwoli na stworzenie wyłącznie statycznych stron, a więc takich, które po każdym odświeżeniu będą prezentowały się w identyczny sposób. Zdecydowanie większe możliwości daje język PHP, którego jednak powinniśmy się nauczyć dopiero wówczas, gdy w odpowiednim stopniu opanujemy HTML. Stanowi on podstawę do tego, aby zrozumieć, jak powstają strony internetowe krok po kroku.

Chcąc wrzucić swoją stronę do Internetu będziemy zmuszeni wykorzystać do tego celu odpowiedni serwer oraz domenę, którą możemy wykupić lub skorzystać z bezpłatnej subdomeny, jakie bardzo często oferują właściciele firm hostingowych. Początkujący mogą zastanowić się także nad dostępnymi na rynku systemami zarządzania treścią, które pozwalają w łatwy sposób administrować posiadaną stroną. Wiele operacji z wykorzystaniem CMS-a (Content Management System) ogranicza się do wypełnienia konkretnych pól lub dodania artykułu bądź podstrony do naszego serwisu. Wykorzystując system CMS łatwiej jest także zmienić wygląd strony, dzięki jednemu z wielu darmowych szablonów.